F.A.Q

SIK SORULAN SORULAR - PHOTOMARATON
 

1 – PHOTOMARATON’A NASIL KAYIT OLABİLİRİM?
Katılmak için portalda kayıt olmanız gerekmektedir. Bir onay e-postası alacaksınız, bağlantıya tıklayıp kayıt ücretini kredi kartı veya banka havalesi ile ödeyeceksiniz. Ayrıca, satış noktalarından birine giderek doğrudan nakit ödeme yapmayı da tercih edebilirsiniz.


2 – PHOTOMARATON GÜNÜ KATILIMI NE YAPMALIYIM?
Kayıt işlemini tamamladıktan sonra size bir mail ve kayıt numarası göndereceğiz. PhotoMaraton gününde, akıllı telefonunuzdan bunu bize göstermeniz yeterlidir.

 

3 –PHOTOMARATON KAYIT VE TESLİMATI NEREDE YAPILACAK?
PhotoMaraton’un gerçekleştiği ile ait sayfalar üzerinden ilgili güncel bilgilere erişebilirsiniz. 

 

4 – NASIL ÖDEME YAPABİLİRİM?
Kredi kartı, banka havalesi veya doğrudan satış noktalarında nakit olarak ödeme.

 

5 – NAKİT ÖDEME YAPABİLİR MİYİM?
Evet. Doğrudan satış noktaları üzerinden veya etkinlik günü kayıt masası üzerinden nakit ödeme yapabilirsiniz. Kayıt günü yapılan ödemelerde fiyat farkı alınmaktadır.

 

6 – KAYIT İÇİN MEVCUT SATIŞ NOKTALARI LİSTESİ NEREDE BULUNUYOR?
Bu sayfada bağlı satış noktaları.

 

7 – PHOTOMARATON’U GÜNÜ KAYIT OLABİLİR MİYİZ?
Evet. Profesyonel/Amatör katılımlar için kayıt ücreti 75.00 TL, Cep telefonu ile katılımlar için 25 TL ücret ödenir.


8 – FOTOĞRAF SD KARTLARIN TESLİMİ NE ZAMAN OLACAK?
PhotoMaraton günü son istasyondaki temaların açıklanmasının ardından, fotoğraflar ilgili teslim bölgesinde alınmaktadır. SD kartları içindeki fotoğraflar kopyalanır ve SD kartınız sizlere o anda teslim edilir. Fotoğraf teslimi sırasında sadece yarışma için kullanacağınız fotoğraflar ve PM ikonlarının olması gerekmektedir.


9 – PHOTOMARATON FOTOĞRAFLARI NEREDE ÇEKİLİR?
Fotoğraf maratonunun yapıldığı şehirde, her yerde. Belli bir bölge sınırlaması yoktur.


10 – FOTOĞRAFLARIN BÜYÜKLÜĞÜ VE FORMATI NE OLACAK?
JPG / JPEG formatında fotoğraflar teslim edilecektir.  


11 – PHOTOMARATON’A KATILDIĞIMDA FOTOĞRAFLARIMIN TELİF HAKKINI KAYBEDER MİYİM?

Hayır, İstanbul PhotoMaraton’u, yüklenen fotoğrafların haklarını otomatik olarak almaz, veritabanları oluşturmaz ve bu veritabanlarını hiçbir şekilde izni olmadan yeniden satmaz veya kullanmaz. Sadece ödül verilen fotoğrafların hakları (yönetmelik uyarınca) PhotoMaraton'un ortakları tarafından ev sahipliği yapan belediye yönetimi tarafından kullanılabilir. Diğer tüm fotoğraflar, etkinliğin kalıcı galerisinin bir parçası olacak ve her zaman, tüm etkilerin haklarını elinde bulunduran fotoğrafçının adıyla eşlik edilecektir. Jüri tarafından ilk olarak seçilen fotoğraflar, sergi ve kitap olarak kullanılabilir.


12 – KAZANANLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

PhotoMaraton kazananları, yarışmanın ertesi günü ilgili ildeki planlanan konferans salonlarında gerçekleşen konferans ve söyleşilerin ardından, tema sırasına göre açıklanır. Kazanan fotoğraflar sunum halinde gösterilir. 

 

13 – PHOTOMARATON'A HEM FOTOĞRAF MAKİNESİYLE HEM DE CEP TELEFONU KATEGORİSİNE KATILIM YAPABİLİR MİYİM?

Evet, her iki etkinliğe de katılmak mümkündür. Her etkinliğin kendine ait kurallarına uyulabildiği müddetçe herhangi bir sorun yaşanmaz. Bakınız; cep telefonu kayıt kısmındaki, şartlar ve kurallar bölümü


14 – PHOTOMARATON'U TAKİP EDERKEN BELİRLİ BİR GÜZERGAHI MI KULLANACAĞIZ?

Hayır, PhotoMaraton'unun gerçekleştiği ilin herhangi bir yerinde fotoğraf üretmek olabilir. Fakat bir sonraki istasyona zamanında katılmak zorunludur.

 

15 – PHOTOMARATON ÖDÜLÜ NASIL BELİRLENİR?
Belirlenen yarış temalarının her birinde birinci olan, PhotoMaraton ödülü almaya hak kazanır. Her tema birincisine ayrıca tema birinciliği kupası verilmektedir.


16 – PHOTOMARATON’DA ÇEKİLECEK FOTOĞRAFLAR NEYLE İLGİLİ OLMALIDIR?
Fotoğraflar, PhotoMaraton’un şehir sınırları içinde gerçekleşir. Önerilen temalara canlı ve yaratıcı bir yaklaşım ile çekilmelidir. Fotoğraf çekiminde, mutlaka tüm temalar şehrin ayırt edici unsurlarını içermelidir ve temaların geçerli olduğu gün boyunca çekilmelidir.


17 – PHOTOMARATON YAĞMURLU GÜNDE OLUR MU?
Evet, PhotoMaraton yağmur halinde de yapılır. PhotoMaraton her şartta düzenlenebilen bir etkinliktir.


18 – KATILAMAMA DURUMUNDA ÜCRET İADESİ ALABİLİR MİYİM?
Hayır. Ücret iade edilmez. Ücret sadece organizasyon iptali durumda iade edilmektedir.


19 – 18 YAŞ ALTI KİŞİLER FOTOĞRAF MARATONU’NA KATILABİLİR Mİ?
Maraton gününde, başlama noktasındaki personele teslim edilmek üzere veli veya velinin yazılı izni ile PhotoMaraton’a katılabilirler.

 

20 – FOTOĞRAF MAKİNAMDA 12 TEMADAN FAZLA FOTOĞRAF VARSA NE YAPMALIYIM?
Fotoğraf teslimi sırasında sadece ilgili temalara ait fotoğraflar ve PM ikonları teslim edilir. 9 Temalı bir PhotoMaraton’da 3 istasyon ve dolayısıyla 3 de PM ikonu bulunacağından toplamda 12 adet fotoğraf teslim edilir. 12 temalı bir PhotoMaraton’da ise 3 istasyon ve dolayısıyla 3 PM ikonu bulunacağından toplamda 15 fotoğraf teslim edilir. Teslim öncesinde diğer fotoğraflar silinebilir veya teslim sırasında kullanılabilen bilgisayarlar üzerinden yeni klasöre atılarak transfer edilir. Sakın fotoğrafların tamamını karttan bilgisayara yükleyip, sonra 12 fotoğrafı tekrar yüklemeyiniz.